Sahte Çiçekler: Mantisler

Mantis böceği sahip olduğu ultrasonik kulak sayesinde düşmanlarından korunduğu gibi bu üstün özelliği avlanmak için de kullanmaktadır. Minik böceklerle beslenen mantisler, avlayacakları canlıların kendilerinden ne kadar uzakta olduğunu da kulakları sayesinde tespit etmektedirler. Hareketsiz bir şekilde yaprağın içine kamufle olan mantisler, avları yaklaşınca ani bir hareketle onları yakalarlar.

Süslü dış görünümleri nedeniyle ormanların sahte çiçekleri olarak da bilinirler. Örneğin Hymenopus Mantis türü alt kollarını açar ve çiçeğin taç şeklindeki yapraklarını taklit etmek için oval kuyruk bölümünü havaya kaldırır. Bu sayede üzerinde bulunduğu çiçekten asla ayırt edilemez.

Mantisin bu kadar iyi bir kamuflaj ustası olması rastlantılarla açıklanamaz. Çiçeğin sahip olduğu her detay, mükemmel bir yaratışın ürünüdür. Allah bu canlıyı da, diğer milyonlarca canlı türü gibi özel olarak yaratmıştır. Doğada varolan bunun gibi pek çok örnek, bizim üzerinde düşünmemiz ve Allah'ın sanatının tecellilerini fark edip O'nun şanını takdir edip yüceltmemiz için yaratılmış canlılardan sadece bir bölümünü oluşturmaktadır.


 


© 2004 Muhammed Hasenoğlu www.muhammedhasenoglu.com
Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.
danisma@muhammmedhasenoglu.com

 

eskimisir.com evcilhayvanlar.net