Mikro Dünyadan Sonsuz Uzaya

Mikro Dünya

Akar ya da mayt olarak adlandırdığımız bu canlı, herhangi bir böcekten daha farklı özellikler taşımayan, son derece detaylı ve kompleks bir yapıya sahip olan, ama buna rağmen yine de ancak mikroskopla fark edilebilen bir mikro canlıdır. Yaşadığımız evin her yanında, yattığımız yatakta, yerdeki halıda, soluduğumuz havada kısacası yaşamımızı geçirdiğimiz her yerde bulunmaktadır. 5-50 mikron arası boyutlarında olan bu canlıları gözle göremeyiz. Kuşkusuz bu canlıların görünmez oluşları, Allah'ın hikmetli yaratışının bir örneğidir.

Uzay

Güneş'in çapı, Dünya'nın çapının 103 katı kadardır. Eğer Dünya'yı bir misket büyüklüğüne getirirsek, Güneş'in bildiğimiz futbol toplarının iki katı büyüklüğünde ve aradaki mesafenin de yaklaşık 280 metre olması gerekir. Güneş Sistemi'nin en dışında bulunan gezegenleri ise kilometrelerce uzağa koymamız gerekir.

Samanyolu Galaksisi'nin içinde Güneş gibi, çoğu ondan daha büyük olmak üzere yaklaşık 250 milyar yıldız vardır. Ancak Samanyolu Galaksisi uzayın büyüklüğü düşünüldüğünde çok "küçük" bir yer kaplar. Çünkü uzayda başka galaksiler de vardır, hem de tahminlere göre, yaklaşık 300 milyar kadar. Bu galaksilerin arasındaki boşluklar ise, Güneş ile yıldızlar arasındaki boşluğun milyonlarca katı kadardır.
 


© 2004 Muhammed Hasenoğlu www.muhammedhasenoglu.com
Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.
danisma@muhammmedhasenoglu.com

 

eskimisir.com evcilhayvanlar.net